Miloš Skořepa, šestapadesátiletý obchodník a bývalý lékař, se v roce 2005 podílel na zmizení půl miliardy korun ze státní České konsolidační agentury. Přesvědčil úředníka agentury Jana Šika, aby peníze poslal na jeho švýcarský účet u banky UBS. Peníze zmizely a Miloš Skořepa s nimi – po třinácti letech jej „lovci lebek“ dopadli ve Spojených arabských emirátech a soud jej pak poslal na 8,5 roku do vězení. Nyní se snaží soud přesvědčit, že se dostatečně napravil, a žádá o podmínečné propuštění. U soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 Moniky Kozelkové ale ve středu neuspěl.

Miloš Skořepa bude dál ve vězení - za krádež půlmiliardy jedenáct pochval nestačí

Lékař, který pomohl ukrást půl miliardy, zatím z vězení nepůjde

Miloš Skořepa, šestapadesátiletý obchodník a bývalý lékař, se v roce 2005 podílel na zmizení půl miliardy korun ze státní České konsolidační agentury. Přesvědčil úředníka agentury Jana Šika, aby peníze poslal na jeho švýcarský účet u banky UBS. Peníze zmizely a Skořepa s nimi – po třinácti letech jej „lovci lebek“ dopadli ve Spojených arabských emirátech a soud jej pak poslal na 8,5 roku do vězení. Nyní se snaží soud přesvědčit, že se dostatečně napravil, a žádá o podmínečné propuštění. U soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 Moniky Kozelkové ale ve středu neuspěl.

Miloš Skořepa: Od obchodníka k vězeňskému lékaři

Příběh zmizelé půlmiliardy

V roce 2005 Miloš Skořepa, tehdy obchodník, přesvědčil úředníka České konsolidační agentury Jana Šika, aby převedl půl miliardy korun na jeho švýcarský účet. Peníze zmizely a Skořepa s nimi. Po třinácti letech na útěku ho dopadli ve Spojených arabských emirátech a soud ho poslal na 8,5 roku do vězení. Nyní, po odpykání poloviny trestu, žádá o podmínečné propuštění.

Neúspěšná žádost o propuštění

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 Monika Kozelková ve středu Skořepovu žádost zamítla již podruhé. První rozhodnutí bylo zrušeno kvůli formální chybě. I přesto, že Skořepa získal během trestu dvě další pochvaly, soudkyně nespatřuje dostatečné důvody pro jeho propuštění. Podle ní nejsou splněny podmínky pro přesvědčení, že se polepšil a povede řádný život. Navíc Skořepovo skrývání před zákonem a zadržení na základě mezinárodního zatykače mu přitížily.

Finanční náhrada a odpovědnost

Švýcarská banka UBS vrátila v rámci narovnání 404 milionů korun, takže Skořepa dluží „jen“ 96 milionů korun. Za dobu ve vězení zaplatil pouze 55 tisíc korun, což je dalším důvodem pro zamítnutí jeho žádosti o propuštění. Státní zástupce zdůraznil, že kradené peníze musí být někde ukryty, což podtrhuje vážnost případu.

Skořepa jako vězeňský lékař

Ve vězení se Skořepa vrátil k medicíně a působí jako ambulantní lékař, chirurg a služební lékař na pohotovosti v Pankrácké věznici. Tvrdí, že by ve věznici pracoval jako lékař i po propuštění na plný úvazek. Jeho žádost o podmínečné propuštění bude znovu řešit odvolací soud.

Další aktéři a odpovědnost

Případ zmizelé půlmiliardy se stále řeší u Obvodního soudu pro Prahu 7. Ministerstvo financí vymáhá chybějících 96 milionů korun i po uprchlém podnikateli Františku Savovovi, který hrál roli prostředníka mezi Šikem a Skořepou. Část peněz skončila na účtech firmy, kterou ovládal Savov. I když nebyl obviněn a figuruje pouze jako svědek, ministerstvo financí požaduje jeho odpovědnost za zmizení peněz.

Dnes je  Miloš Skořepa ve vězení v České republice, ale případ s ukradenou půlmiliardou stále rezonuje v soudních síních. Státu se ze Švýcarska podařilo získat zpět pouze 404 milionů korun. Zbývajících 96 milionů bylo zčásti vybráno Skořepou v hotovosti a zčásti zmizelo po převodu na účty jeho firem.