U pražského městského soudu probíhá proces týkající se pašování kokainu ukrytého v krabicích od banánů. Obžalovanými jsou bývalý manažer Jiří Gabriel, podnikatel Petr Hrubý, kdysi úzce spojený s Radovanem Krejčířem, a albánský občan Faton Gashi. Trojice čelí obvinění z dovozu stovek kilogramů drogy, přičemž hrozí tresty od 10 do 14 let vězení.

Petr Hrubý: „Krejčířovi jsem dělal podržtašku.“ Soud řeší pašování kokainu v krabicích od banánů

U pražského městského soudu začal v pondělí proces, který se zabývá jedním z největších případů pašování kokainu do České republiky. Droga byla údajně přepravována z Kolumbie v krabicích od banánů určených pro obchodní řetězec Lidl. Státní zastupitelství viní tři muže –⁠ bývalého manažera Lidlu Jiřího Gabriela, podnikatele Petra Hrubého a albánského občana Fatona Gashiho (známého pod přezdívkou Starý Tony) –⁠ z organizace tohoto pašování. Pokud bude jejich vina prokázána, hrozí jim tresty v rozmezí od 10 do 14 let vězení.

Podle obžaloby byli obžalovaní součástí organizované skupiny, která za použití mezinárodní přepravní flotily ukryla kokain v přepravních kontejnerech s ovocem. Státní zástupkyně uvedla, že transport byl organizován v srpnu 2022, přičemž v každé krabici s banány bylo ukryto přibližně jedno kilo kokainu. Celkem mělo být do České republiky dopraveno přes 300 kilogramů této drogy.

Výpovědi obžalovaných

Obžalovaní však jakékoli zapojení do pašování popírají. Jiří Gabriel, který měl podle obžaloby koordinovat přepravu, u soudu uvedl: „Obžaloba mi nedává smysl,“ a odmítl dále vypovídat. Faton Gashi, který byl označen za prostředníka při přepravě, rovněž popřel svou účast. Uvedl, že je dlouhodobě nemocný a požádal soud o propuštění z vazby. Tuto žádost však soudkyně Jarmila Pavlátová zamítla.

Podnikatel Petr Hrubý, jehož jméno je spojováno s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem, byl u soudu sdílnější. „O obchodování s kokainem nic nevím. S Jiřím Gabrielem jsme plánovali projekt spojený s banány –⁠ chtěli jsme vytvořit pekárny na banánový chléb. K realizaci však nedošlo,“ řekl Hrubý. Přiznal ale, že v minulosti pracoval pro Krejčíře, s nímž trávil čas i na Seychelách, kde se staral o jeho ochranu a zajišťoval mu běžné služby.

Zjištění státního zastupitelství

Policie sledovala podezřelé dlouhodobě, přičemž monitorovala jejich komunikaci a finanční toky. Z odposlechů například vyplynulo, že Jiří Gabriel si měsíc po údajném transportu kokainu koupil luxusní vůz značky Mercedes-Benz za téměř 4 miliony korun, což podle žaloby nekorespondovalo s jeho oficiálními příjmy. Podobně policie zjistila, že Gabriel žil nad poměry, přičemž jeho roční plat manažera Lidlu činil přibližně 2 miliony korun, zatímco jeho výdaje se pohybovaly okolo 1 milionu korun měsíčně.

U Fatona Gashiho policie během prohlídky našla neregistrovanou zbraň značky Smith & Wesson. Ten tvrdil, že ji našel, když venčil psa, a plánoval ji odevzdat. Tento incident mu však vynesl další obvinění z nedovoleného ozbrojování.

Argumentace obhajoby

Obhájci obžalovaných kritizovali obžalobu jako nepodloženou. „Obžaloba stojí na spekulacích, nikoli na přímých důkazech,“ uvedl Gabrielův advokát Jiří Mulák. Advokát Fatona Gashiho, Petr Slepička, upozornil na údajnou finanční tíseň obžalovaných. „Pokud by se jejich zapojení do pašování kokainu potvrdilo, měli by vydělat stovky milionů korun. Přesto si pan Hrubý půjčoval dvacet tisíc korun od své matky. To nedává smysl,“ argumentoval Slepička.

Navrhované tresty

Státní zástupkyně navrhla pro trojici obžalovaných následující tresty:

  • Jiří Gabriel: 11 let vězení
  • Petr Hrubý: 10 let vězení
  • Faton Gashi: 14 let vězení
Vazby obžalovaných:

  1. Petr Hrubý

    • Bývalý spolupracovník Radovana Krejčíře
    • Strávil s Krejčířem více než rok na Seychelách, kde zajišťoval jeho ochranu
    • Dlouholetý přítel Fatona Gashiho
  2. Jiří Gabriel

    • Bývalý manažer obchodního řetězce Lidl
    • Podezřelý z organizace transportu a distribuce kokainu
    • Podezření na zneužití pracovního postavení při přepravě banánů
  3. Faton Gashi (Starý Tony)

    • Albánský občan s dlouholetými kontakty na Balkán
    • Známý Petra Hrubého více než 25 let
    • Zadržen s neregistrovanou střelnou zbraní, kterou údajně „našel“

Případ bude pokračovat výslechem svědků a dalšími důkazy. Soudkyně Pavlátová zdůraznila, že předčasné závěry nejsou na místě, a zamítla žádosti o propuštění z vazby s odkazem na riziko vysokého trestu a možné ovlivňování svědků.