Ředitel IT odboru v prestižní nemocnici IKEM, Petr Raška, čelí trestnímu stíhání a obvinění ze dvou trestných činů. Podle ředitelky Heleny Rögnerové jde zatím jen o "policejní verze". Skandál zasahuje i špičkového lékaře a senátora Jana Pirka, jehož mobilní telefon měl být Raškou zneužit.
Když ho obvinili poprvé, vedení nemocnice prohlásilo, že „ctí presumpci neviny“. A naprosto stejná reakce přichází i teď - po zahájení dalšího trestního stíhání, které může skončit až čtyřmi lety vězení.
Ředitele odboru IT v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petra Rašku začali kriminalisté minulý týden stíhat pro vydírání. A to ve známé kauze, kde vyšetřují podezření z tvrdého nátlaku na špičkového lékaře a senátora Jana Pirka a jeho kolegu Ivana Netuku.
Petr Raška podle nově vzneseného obvinění, jehož obsah Seznam Zprávy v úterý popsaly, vyrobil na oba lékaře kompromitující materiály. Těmi pak měli – dnes už bývalý – ředitel nemocnice Michal Stiborek a jeho náměstek Jiří Malý oba kardiochirurgy podle policie vydírat. Proč? Aby si Pirk s Netukou přestali u politiků stěžovat na styl řízení nemocnice a neohrožovali pozice nadřízených. Šéf IT odboru Raška je navíc už od loňska stíhaný také pro krádež zpráv z Pirkova mobilu. Přes to všechno ve funkci zůstává a řídí dál IT nemocnice se 1700 zaměstnanci.
Ředitelka nemocnice Helena Rögnerová přesto uvedla, že má informace jen z médií a že se jedná o „policejní verze“.
„A protože vyšetřování stále probíhá, ctím presumpci neviny,“ napsala Rögnerová ve zprávě reportérovi Seznam Zpráv (mobil nezvedala, takže nebylo možné s ní pořídit rozhovor).
Na další otázku, jestli po vznesených obviněních nepovažuje Raškovo působení v nemocnici za bezpečnostní riziko, už ředitelka Rögnerová nereagovala.
Dobře věděl, co dělá
Seznam Zprávy se dotazovaly také ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), pod jehož resort IKEM spadá. Bez úspěchu.
Obviněný Raška telefon nezvedal. Esemeskovou žádost o vyjádření k dalšímu působení v IKEM nechal bez odpovědi. Podezření z vydírání se zčásti opírá o události z loňského ledna: ředitel Stiborek měl tehdy ukázat Pirkovi v mobilu listiny dokládající, že Pirk tajně spoluvlastní firmu, jež získala kdysi v IKEM vysoce podezřelou dvoumiliardovou zakázku.
Formulář obsahoval rukou vyplněné údaje, jako například Pirkovo bydliště i datum narození. Chyběl však podpis. Druhý den Stiborek vytáhl na Pirka novou listinu – tentokrát už s podpisem.
A tyto dokumenty – v různém stadiu rozpracování – našli loni kriminalisté při prohlídce notebooku šéfa IT Rašky. Včetně listin, z nichž Raška na padělané formuláře přenesl Pirkův podpis. Stejný formulář, tedy ten o skrytém vlastnictví problémové společnosti, Raška podle vyšetřovatelů vyrobil i na lékaře Netuku. „Ing. Raška si ve světle shora uvedených důkazů musel být vědom, za jakým účelem předmětné materiály vytváří a za jakým účelem mají, eventuálně mohou být užity,“ píší kriminalisté v usnesení o zahájení trestního stíhání a přidávají logický vývod: když někdo v počítači osadí falešný formulář podpisy cizích lidí, musí mu být jasné, že takový dokument poslouží k nějakým nečistým účelům.
Vyšetřovatelé z Generální inspekce bezpečnostních sborů původně měli za to, že Raška hraje v kauze okrajovou úlohu. Nyní ale pod dojmem vyhodnocení dat z počítače názor změnili. Raška je obviněn z vydírání se sazbou až čtyř let vězení, stejně jako ředitel Stiborek a náměstek Malý. „Je nesporné, že role Ing. Petra Rašky byla v dané trestní věci daleko významnější, než se zpočátku snažil obviněný Raška interpretovat,“ stojí v už citovaném policejním usnesení.
„Prase“ stažené z mobilu
Původně si Petr Raška loni vyslechl obvinění jen za neoprávněný přístup do Pirkova mobilu. Raška podle kriminalistů využil příležitosti, kdy měnil Pirkův starý služební iPhone za nový, a stáhl z něj komunikaci s kolegou Netukou.
V jedné zprávě stálo, že ministr zdravotnictví Válek je „prase“. Náměstek Malý ji později anonymně ministrovi přeposlal. Podle vyšetřovatelů proto, aby Pirka s Netukou v ministrových očích poškodil. „Klient se v této rané fázi vyšetřování vyjadřovat do médií nemůže, nicméně věří, že bude brzy jakékoli podezření vyvráceno,“ řekl už dříve Raškův advokát Miroslav Krutina. K novému obvinění se nevyjádřil, i když o to Seznam Zprávy žádaly.
Bývalý ředitel Stiborek i náměstek Malý podíl na vydírání popírají.
Stiborek rezignoval před rokem v srpnu na ředitelské místo po zjištění Seznam Zpráv, že provozoval úvěrový byznys s vysokými úroky, kvůli němuž někteří lidé skončili v exekucích.
Malý nedlouho poté, po obvinění z vydírání, přišel o místo náměstka. V IKEM zůstal, dostal na starosti „přípravu, koordinaci a plánování“ budoucích provozů v nových dvou budovách, které se v areálu nemocnice stavějí.