Obvodní soud pro Prahu 2 dnes vynesl rozsudek nad psychiatrem Janem Cimickým, který byl shledán vinným ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání. Soud mu uložil trest odnětí svobody na pět let.

Psychiatr Jan Cimický odsouzen k pěti letům vězení za znásilnění a vydírání

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes rozhodl o vině psychiatra Jana Cimického, který čelil obžalobě ze znásilnění a vydírání několika žen, včetně jeho pacientek. Soud mu uložil trest odnětí svobody v trvání pěti let. Tento případ vyvolal širokou veřejnou i odbornou diskusi o zneužívání důvěry mezi pacienty a lékaři.

Případ, který šokoval veřejnost

Jan Cimický, dlouholetý psychiatr a autor populárně-naučných knih, byl obviněn z několika závažných trestných činů, kterých se měl dopustit v průběhu své profesní kariéry. Podle obžaloby měl zneužívat své postavení k sexuálním útokům na své pacientky, kterým měl následně vyhrožovat, aby si své zážitky nechaly pro sebe. Celkem se jednalo o čtyři případy znásilnění a 35 skutků vydírání, které byly předmětem soudního projednávání.

Ženy, které se staly oběťmi jeho činů, hovořily o dlouhodobých psychických následcích. Mnohé z nich uvedly, že si na psychiatra přišly pro odbornou pomoc v náročném životním období, a místo podpory se staly oběťmi sexuálního zneužití. Soudní proces přilákal značnou mediální pozornost, a to zejména vzhledem k vysokému postavení Cimického ve společnosti.

Soudní proces

Soudní řízení bylo zahájeno po rozsáhlém vyšetřování, během kterého se policii přihlásily desítky žen. Vyšetřování bylo komplikované časovou prodlevou, protože některé skutky byly již promlčeny. Soud nakonec projednal pouze případy, které nebyly promlčené a byly doloženy svědectvím a důkazy.

Obhajoba Jana Cimického argumentovala tím, že obvinění nejsou podložena dostatečnými důkazy a že některé z žen mohly mít motiv k očernění jeho jména. Soud však tuto obhajobu odmítl a na základě výpovědí obětí, znaleckých posudků a dalších důkazů rozhodl o jeho vině.

Soudce ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že Cimický zneužil důvěry pacientek, které byly na něm citově závislé. Trestní sazba odpovídá závažnosti činů a zohledňuje i fakt, že obžalovaný svého postavení využil k dosažení vlastních cílů na úkor obětí.

Reakce veřejnosti a odborníků

Případ Jana Cimického rozdělil veřejnost i odbornou obec. Někteří se zaměřili na otázky systémových opatření, která by měla zabránit podobným případům v budoucnu. Diskutovalo se o potřebě důslednější kontroly chování lékařů vůči pacientům a zavedení jasnějších pravidel pro hlášení neetického chování.

Odborníci také upozornili na obecnější problém zneužívání moci v terapeutických vztazích. Podle psychologů a psychiatrů je důvěra mezi pacientem a lékařem klíčová, a pokud je porušena, mohou být následky pro oběť dlouhodobé a těžko napravitelné.

Na druhé straně někteří Cimického kolegové poukazovali na jeho dlouhou profesní kariéru a zásluhy na poli popularizace psychiatrie. Zároveň ale zdůraznili, že jakýkoliv čin zneužívající důvěru pacientů je nepřijatelný a musí být důsledně potrestán.

Další kroky

Jan Cimický se může proti rozsudku odvolat, což jeho obhájce v závěrečné řeči naznačil. Pokud se však neodvolá nebo bude odvolání zamítnuto, bude muset trest odnětí svobody nastoupit. Oběti mezitím zvažují podání civilních žalob na náhradu škody za utrpení, kterým si prošly.

Případ Jana Cimického zůstává varováním před zneužíváním moci v citlivých profesích, kde je důvěra klíčovým prvkem vztahu. Pro mnoho žen, které vystoupily s obviněním, byl rozsudek první formou zadostiučinění a nadějí, že podobné činy nebudou beztrestné.