Strojvedoucí RegioJetu, který projel návěstidlo Stůj a způsobil srážku ve středu v Pardubicích, si uvědomil chybu a stihl vlak zastavit. Tragická událost si vyžádala dva mrtvé a tři zraněné. Přestože došlo ke kolizi s vlakem ČD Cargo, hlavní zodpovědnost leží na straně strojvedoucího RegioJetu.

RegioJet zastavil, ale chyba strojvedoucího vedla ke srážce: Dva mrtví a tři zranění v Pardubicích

Ve středu došlo v Pardubicích k tragické železniční nehodě, při které strojvedoucí RegioJetu projel návěstidlo Stůj. I přes rychlou reakci a zastavení vlaku nedokázal zabránit kolizi s nákladním vlakem ČD Cargo, který jel rychlostí 30 - 40 km/h. Incident si vyžádal životy dvou lidí a zranění tří dalších. Vyšetřování ještě pokračuje, ale zatím vše ukazuje na chybu strojvedoucího RegioJetu, který nesprávně reagoval na signalizaci.

Ve středu ráno došlo na pardubickém nádraží k vážné nehodě, která otřásla veřejností i odborníky na železniční bezpečnost. Strojvedoucí RegioJetu, řídící rychlovlak směřující do Prahy, přehlédl zastavující návěst a přejel přes červenou. Ačkoli si svou chybu brzy uvědomil a podařilo se mu vlak zastavit, bylo již pozdě na to, aby předešel kolizi s nákladním vlakem ČD Cargo.

Nákladní vlak, který se pohyboval v relativně nízké rychlosti 30 - 40 km/h, narazil do stojícího osobního vlaku. Důsledky byly devastující: dva cestující z rychlovlaku byli na místě mrtví a další tři utrpěli vážná zranění. Mnoho dalších cestujících bylo v šoku a zmatku, který následoval po srážce.

Tato událost okamžitě vyvolala otázky týkající se železničního zabezpečovacího systému a protokolů nouzového zastavení. První vyšetřování poukázala na možný nedostatek v komunikačním systému mezi signalizačními zařízeními a kabinkou strojvedoucího. Experti diskutují, zda byla dostatečná redundance bezpečnostních opatření, aby se předešlo takovéto tragédii, když dojde k lidské chybě.

Drážní inspekce a místní úřady ihned zahájily důkladné šetření incidentu, které má zjistit přesnou příčinu a okolnosti vedoucí k nehodě. Veřejnost a média jsou ve stavu očekávání, protože výsledky tohoto šetření mohou mít významné důsledky pro pravidla provozu a bezpečnostní protokoly na českých železnicích.

V reakci na incident, dopravce RegioJet a ČD Cargo zveřejnily společné prohlášení, v němž vyjadřují soustrast rodinám obětí a zraněných a slibují plnou spolupráci s vyšetřovateli. Oba dopravci rovněž avizovali, že zvýší své vlastní interní kontroly a revize bezpečnostních systémů, aby se předešlo podobným událostem v budoucnu.

Případ bude sloužit jako další důležitá lekce v oblasti železniční bezpečnosti a je důležité, aby všichni zúčastnění reagovali rychle a efektivně na výsledky vyšetřování, aby byla zajištěna bezpečnost cestujících veřejnosti a minimalizována možnost budoucích nehod.