Konflikt mezi lídrem hnutí Stačilo! Romanem Rounem a aktivistou Vojtěchem Pšenákem (známým jako Pérák) přímo v sídle KSČM skončil fyzickým střetem a policejním zásahem. Incident vyvolalo chování Pšenáka, který opakovaně urážel přítomnou ženu, čímž vyprovokoval zásah Rouna. Policie věc řeší jako přestupek proti občanskému soužití.

Incident mezi Rounem a Pšenákem: Když svoboda slova přeroste v urážky
V sídle Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) v pražské ulici Politických vězňů došlo k potyčce mezi Romanem Rounem, lídrem hnutí Stačilo! v Pardubickém kraji a tiskovým mluvčím KSČM, a Vojtěchem Pšenákem, známým asistentem kontroverzního youtubera Mikaela Oganesjana.
Celá situace eskalovala ve chvíli, kdy Pšenák dorazil do budovy s partem v ruce a prohlásil, že přišel „na pohřeb sociální demokracie“ a „bojovat proti ruským kurvám“. Napětí vyvrcholilo u vrátnice, kde aktivista hrubě urazil přítomnou ženuvýrokem: „Co do mě mlátíš, kuvo jedna“ a následně „drž hubu“. Tento verbální útok vyvolal okamžitou reakci Romana Rouna, který jej fyzicky vytlačil z prostoru budovy.
„Vyvedl jsem ho ven, protože urážel ženy. Může být rád, že jsem klidný člověk a nedal jsem mu pár facek,“ uvedl Roun pro Novinky.cz.
Policie zasahovala přímo na místě a podle jejího mluvčího se celá věc vyšetřuje jako přestupek proti občanskému soužití, nikoliv jako trestný čin. Obě strany byly ztotožněny, stejně jako svědci.
Hrubosti, vulgarity a konfrontační styl: Kam až sahá aktivismus
Vojtěch Pšenák je známý svým vyhraněným stylem konfrontace politiků, zejména z levicového spektra. Společně s Mikaelem Oganesjanem tvoří duo známé z kanálu Detektiv Mike, kde pravidelně zveřejňují videa z cílených střetů s politickými osobnostmi. Nezřídka při tom používají extrémně vulgární jazyk, jak ukazuje i zmíněný incident.
Na sociálních sítích následně zveřejnil záznam, ve kterém Janě Maláčové – předsedkyni SOCDEM – říká, že „utíká mezi bolševický kurvy“. Kromě toho se v diskusi neštítil výrazu „pí*a Konečná“ (na adresu předsedkyně KSČM) nebo jiných vulgárních výpadů vůči ženám.
Zákon a etika: Právo na názor neznamená právo urážet
Přestože svoboda projevu je základní demokratické právo, nemá být záminkou pro urážení, verbální útoky a ponižování, zejména vůči ženám ve veřejném prostoru. Incident v sídle KSČM se tak stává dalším důkazem znepokojivého trendu, kdy hrubost přerůstá do osobních útoků a fyzických střetů. Policie bude zřejmě pokutovat obě strany – Pšenáka za slovní agresi, Rouna za fyzický zásah.
Souvislosti v bodech:
- Žena jako terč vulgarit: Hlavním spouštěčem potyčky byly sprosté výrazy Vojtěcha Pšenáka směrem k ženě přítomné v budově KSČM.
- Fyzické vytlačení: Roman Roun Pšenáka fyzicky vyvedl ven po slovní urážce vůči ženě.
- Policie zasahovala na místě a řeší incident jako přestupek.
- Aktivista Pšenák je součástí týmu youtubera Mikaela Oganesjana, známého konfrontační tvorbou proti politikům.
- V záznamech se Pšenák opakovaně vyjadřuje vulgárně a sexisticky, například o političkách Konečné a Maláčové.
- Incident se odehrál v době, kdy SOCDEM oznámila spolupráci s hnutím Stačilo!, jehož součástí je i KSČM.
- Sociální sítě zaplavily videozáznamy z incidentu a vyvolaly rozporuplné reakce – někteří volají po trestním oznámení, jiní kritizují styl aktivisty.
- Právní důsledky pro oba aktéry mohou zahrnovat pokuty v řádu desetitisíců korun, i reputační újmu v předvolební době.