Ve čtvrtek dopoledne padne klíčové rozhodnutí v kauze údajně zmanipulovaných sportovních dotací. Fotbalový boss Miroslav Pelta a bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová si vyslechnou verdikt u pražského Vrchního soudu. Již dříve byli odsouzeni k šesti a šesti a půl letům vězení za zneužití pravomoci a porušení povinností. Případ, který se vleče už sedm let, zahrnuje obvinění z lobbingu, zvýhodňování žadatelů o dotace a podezření z podplácení. Odvolací soud může rozsudky potvrdit, změnit, nebo oba obžalované osvobodit. Sledujte s námi, jak se tento složitý právní boj vyvine.


Ve čtvrtek dopoledne si u pražského Vrchního soudu vyslechnou rozsudek fotbalový boss Miroslav Pelta a bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová. Oba už byli prvoinstančně odsouzeni, Pelta k šesti letům vězení a Kratochvílová k šesti a půl letům. Odvolací soud může případ vrátit k městskému soudu, potvrdit původní rozsudky, změnit výši trestu nebo oba obžalované osvobodit.

Tato kauza se táhne již sedm let. Pelta, tehdejší předseda fotbalové asociace, byl v květnu 2017 spolu s Kratochvílovou, svou tehdejší milenkou a náměstkyní ministerstva školství, zadržen policií. Oba údajně zvýhodnili některé žadatele o sportovní dotace, čímž měla vzniknout škoda ve výši 175,8 milionu korun. Pelta se údajně sám neobohatil, ale lobboval pro určité kluby, které podporovaly jeho zájmy. S Kratochvílovou se scházel v bytě na pražském Senovážném náměstí, kde společně „ladili noty“. Pelta měl Kratochvílovou také podplatit voucherem na zahraniční zájezd a poskytnutím bytu.

Za pokus o zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky mohli oba dostat až 12 let vězení, ale díky včasnému odhalení ministerstvo dotace zastavilo. Kvůli kauze rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která v případu figurovala jako svědkyně. Ministerstvo školství se po obžalovaných domáhá náhrady škody ve výši přes 1,1 miliardy korun. Pelta i Kratochvílová opakovaně vinu odmítli.

Pelta již dvakrát dostal trest 6 let vězení, pokutu 5 milionů a zákaz činnosti ve statutárních orgánech spolků. Kratochvílová byla odsouzena na 6,5 roku, s pokutou 2 miliony a zákazem vedoucích funkcí ve veřejné správě na šest let. Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a nařídil doplnit dokazování. Městský soud v Praze pak loni v dubnu rozhodl stejně jako v roce 2021, proti čemuž se obžalovaní opět odvolali.

Kromě Pelty a Kratochvílové čelili obžalobě i Fotbalová asociace ČR, Česká unie sportu, její předseda Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Všichni tito obvinění byli prvoinstančním soudem osvobozeni.