Kárný senát Nejvyššího správního soudu vynesl rozhodnutí o snížení platu mosteckému soudci Pavlu Plchovi o osm procent na deset měsíců za vydání neopodstatněného příkazu k zatčení ženy, proti které nebylo zahájeno trestní stíhání. Rozhodnutí přichází po zásahu Ústavního soudu, který příkaz zrušil jako nedostatečně odůvodněný.
V nedávném verdiktu Kárného senátu Nejvyššího správního soudu bylo rozhodnuto o snížení platu mosteckému soudci Pavlu Plchovi. Důvodem je vydání příkazu k zatčení ženy, proti které nebylo zahájeno trestní stíhání, což vedlo k jejímu neoprávněnému omezení na svobodě na více než 14 hodin. Původní důtka, navržená nadřízenými a samotným soudcem jako řešení, byla Nejvyšším správním soudem zamítnuta jako nepřiměřeně mírná.
Případ se týká ženy, která byla podezřelá z obecného ohrožení v roce 2021. Policie trestní stíhání nezahájila kvůli duševnímu stavu ženy, který jí znemožňoval pochopení smyslu a významu trestního řízení. Navzdory tomu okresní soud v Mostě, na žádost státního zástupce o uložení ochranného léčení, vydal příkaz k jejímu zatčení z důvodu neznámého pobytu, přestože se žena v té době nacházela u dcery v zahraničí.
Po návratu do Česka byla žena zadržena a umístěna do cely, aby byla následující den předvedena před soudce a informována o předvolání k veřejnému zasedání. Ústavní soud však později rozhodl, že odůvodnění příkazu k zatčení nesplňuje zákonné požadavky, čímž došlo k porušení práva na osobní svobodu.
Kárný senát Nejvyššího správního soudu, vedený předsedou Tomášem Langáškem, sice považoval konečné rozhodnutí o snížení platu za mírné, avšak již ne tak nepřiměřeně, jak tomu bylo v případě původní důtky. Toto rozhodnutí představuje významný moment v právní praxi, zdůrazňující důležitost přesného dodržování zákonných postupů při omezování osobní svobody občanů.