Vražda Briana Thompsona, šéfa UnitedHealthcare, odhalila hlubokou nespokojenost Američanů se zdravotním systémem. Mnozí na sítích nejen oslavují smrt šéfa pojišťovny, ale také ventilují svou frustraci z politiky pojišťoven.


Vražda Briana Thompsona, generálního ředitele největší americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare, šokovala nejen Spojené státy, ale i svět. Případ ale zároveň přinesl nezvykle ostré reakce veřejnosti, které ukazují na hlubokou frustraci Američanů ze zdravotnického systému.

Sociální sítě jako platforma pro protest
Zatímco vražda obvykle vyvolává smutek a odsouzení, v tomto případě sociální sítě zaplavily komentáře, které se smrtí šéfa pojišťovny otevřeně souhlasily nebo ji přímo oslavovaly. „Je mi líto, pro vyjádření soustrasti je potřeba předchozí schválení,“ ironicky komentoval jeden uživatel na platformě X. Jiní sdíleli černý humor o pojišťovnách a jejich údajné necitlivosti k lidskému zdraví.

Podle analýzy Rutgersovy univerzity byl trend oslavných reakcí na sítích výrazný, přičemž nejčastější příspěvky vyjadřovaly podporu střelci nebo kritizovaly zdravotnický systém jako celek. Některé komentáře zašly až tak daleko, že označily vraždu za „symbolický akt odporu“.

Proč tolik nenávisti?
Thompson byl šéfem pojišťovny, která čelila dlouhodobé kritice za odmítání proplácet některé zdravotnické služby a za údajně nepřiměřené zisky na úkor pacientů. Novinářka Taylor Lorenzová, známá svými kontroverzními názory, označila čin za „přirozený důsledek“ frustrace veřejnosti. „UnitedHealthcare zavraždila tisíce Američanů tím, že odmítala jejich léčbu,“ uvedla v rozhovoru.

Detaily vraždy a hon na střelce
K vraždě došlo na rušné ulici před hotelem Hilton na Manhattanu. Záběry z bezpečnostních kamer ukazují, že střelec zasáhl Thompsona zezadu a pokračoval ve střelbě, zatímco se k němu přibližoval. Zbraň s tlumičem se během útoku zasekla, ale střelec dokázal rychle odstranit závadu a pokračovat.

Policie zatím identifikovala vraha na základě otisku prstu nalezeného na lahvi od vody a jednorázově použitého telefonu. Střelec dorazil na Manhattan autobusem z Atlanty několik dní před činem. Přímo na střelách byla vyryta slova jako „popřít“, „bránit“ a „sesadit“, což vyšetřovatelé spojují s knihou kritizující praktiky pojišťoven.

Zrcadlo společnosti?
Vražda a následné reakce na ni odhalují rostoucí napětí v americké společnosti, která čelí rostoucím nákladům na zdravotní péči a frustraci z pojišťoven. UnitedHealthcare je jen jedním z mnoha symbolů systému, který je podle kritiků nastaven spíše na zisk než na pomoc lidem.

Otázkou zůstává, zda tato tragédie povede k zamyšlení nad reformou zdravotnického systému, nebo jen posílí polarizaci a radikalizaci ve společnosti. Americký zdravotní systém tak nejen léčí, ale také zjevně rozděluje – a vražda Briana Thompsona je toho bolestivým důkazem.