Jan Šinágl zveřejnil rozsudek podvodníka Maxima Ponomarenka, který skrýval majetek a financoval neetické obchody. Máte informace o jeho neetickém jednání či zločinech? Nahlaste je anonymně na protikorupční lince. Vaše pomoc je klíčová!

Maxim Ponomarenko vs. Jan Šinágl zveřejnil soudní rozsudek

Závažné odhalení: Rozsudek podvodníka Ponomarenka nyní dostupný online

Jan Šinágl zveřejnil rozsudek Maxima Ponomarenka, odsouzeného za rozsáhlý podvod. Ponomarenko, který se dříve vydával za nemajetného, je nyní podezřelý, že financoval své neetické obchody z prostředků získaných trestnou činností. Rozsudek je dostupný na webu: Rozsudek Maxima Ponomarenka.

Klíčové body z rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové

Jan Šinágl uvedl: „Z Rozsudku KS Hradec Králové (26.9.2011): Obžalovanému svědčí fikce neodsouzení. Aktuálně je proti němu vedeno vazební trestní stíhání pro trestné činy vydírání a pro podezření z další obdobné trestné činnosti. Ve výkonu vazby je bez problémů, chování a vystupování má na požadované úrovni. Obžalovanému polehčuje dosavadní řádný život a ještě mladý věk. Naopak mu přitěžuje způsob spáchání, to, že se poškození budou muset ke svému majetku dostávat složitější právní cestou a vyšší výši naplnění znaku značná škoda velkého rozsahu."

Soud poukázal na vysokou společenskou škodlivost Ponomarenkova jednání, které nejen porušilo zájem společnosti na ochraně majetku, ale bylo také předem promyšlené a vedlo k převodu vlastnických práv na obžalovaného. Přesto soud přihlédl k jeho dosavadní řádné chování a mladému věku.

Za své činy byl Ponomarenko odsouzen podle § 209 odst. 5 trestního zákoníku k trestu odnětí svobody v trvání 5 let a 6 měsíců nepodmíněně, s nástupem do věznice s ostrahou.

Skryté majetky a insolvenční řízení

Insolvenční řízení Maxima Ponomarenka z let 2014 a 2021 odhalují, že skrýval majetek získaný z trestné činnosti a prostřednictvím třetích stran skupoval podíly. Insolvenční řízení z roku 2021 skončilo 17. března 2022 a z roku 2014 skončilo 3. března 2021. Podrobnosti lze nalézt zde a zde.

Maxim Ponomarenko se tak v letech 2014 až 2022 vyhýbal exekucím prostřednictvím insolvenčních řízení a dle jeho vlastních prohlášení na sociálních sítích aktivně podnikal s nepřiznaným majetkem.

Protikorupční analýza: Selhání kontrolních systémů a nedostatečná policejní aktivita

Protikorupční analýza ukazuje, že v případě Maxima Ponomarenka selhává bankovní systém proti praní špinavých peněz (AML) a systém insolvenčního řízení. Nedostatečná činnost policejních orgánů umožnila Ponomarenkovi pokračovat ve svých kontroverzních postupech, které by měly být předmětem rozsáhlého vyšetřování finančních úřadů, včetně všech firem, s nimiž obchoduje.

Výzva občanům: Pomozte odhalit neetické jednání a zločiny

Pokud máte jakékoliv informace o neetickém jednání nebo zločinech spojených s Maxime Ponomarenkem či jeho spolupracovníky, neváhejte se obrátit na anonymní protikorupční linku. Vaše informace mohou být klíčové pro odhalení a potrestání protiprávních činností.

Nahlásit můžete zde: Anonymní protikorupční linka

Děkujeme za vaši pomoc v boji proti korupci!