Podnikatel Maxim Ponomarenko čelí veřejným obviněním z trestné činnosti způsobující škodu v desítkách milionů korun. Josef Ondrišek, zástupce hlavního investora MI Estate, poskytl vyjádření k situaci.

Maxim Ponomarenko byl veřejně obviněn z trestné činnosti se škodou desítek milionů

Podnikatel Maxim Ponomarenko se ocitl v centru veřejného zájmu poté, co byl obviněn z trestné činnosti způsobující škodu v desítkách milionů korun. Obvinění přicházejí v souvislosti s konfliktem o ovládnutí společnosti MI Estate, významného hráče na trhu s nemovitostními podíly. Josef Ondrišek, zástupce společnosti spravující miliardový majetek a hlavního investora v MI Estate, se k situaci vyjádřil.

Citace Josefa Ondriška a vysvětlení

„Podle názoru většinového společníka se proti změnám ve společnosti MI Estate pan Ponomarenko brání zejména z toho důvodu, že nemá zájem o zjištění rozsahu, jakým byla společnost poškozena. Bude tedy na panu Ponomarenkovi, aby vysvětlil, z jakých legálně získaných a zdaněných prostředků financuje svůj nákladný životní styl, i podezření na vzniklé manko na pokladně v řádech desítek milionů korun, stejně jako současnou předpokládanou nepříznivou ekonomickou situaci společnosti,“ uvedl pro SZ Byznys Josef Ondrišek.

„Většinový společník zásadně nesouhlasí s manažerskými postupy pana Ponomarenka ani veřejnou prezentací společnosti MI Estate. Proto v souladu se zákonem bylo rozhodnuto o jeho odvolání a volbě nových jednatelů. Pan Ponomarenko zmařil jednání o smírném vyřešení věci a odmítl v rozporu se zákonem předat funkci jednatele,“ dodal Ondrišek.

Potenciální trestné činy

Na základě obvinění může být Maxim Ponomarenko vyšetřován pro následující trestné činy:

  1. Zpronevěra (§ 206 trestního zákoníku): Pokud jako jednatel společnosti přisvojil prostředky společnosti v řádech desítek milionů korun, které mu byly svěřeny, mohl by být obviněn ze zpronevěry.

  2. Podvod (§ 209 trestního zákoníku): Jestliže úmyslně uvedl společnost v omyl s cílem obohatit se na její úkor, může čelit obvinění z podvodu.

  3. Porušení povinnosti při správě cizího majetku (§ 220 trestního zákoníku): Pokud zanedbal své povinnosti jako jednatel a způsobil tím společnosti škodu, může být stíhán za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

  4. Zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění (§ 254 trestního zákoníku): V případě, že falšoval účetní dokumenty nebo zatajoval skutečný stav financí společnosti, může být obviněn ze zkreslování údajů o stavu hospodaření.

Upozornění: Všechna obvinění jsou zatím ve fázi vyšetřování a Maxim Ponomarenko má právo na presumpci neviny, dokud nebude pravomocně odsouzen soudem.


Historie Maxima Ponomarenka

Kdo je Maxim Ponomarenko

  • Původ a občanství: Narodil se na Ukrajině v Kyjevě, ale od dětství žije v České republice ve Vysokém Mýtě. Má české občanství.

  • Začátky v podnikání: V oblasti nemovitostí začal podnikat kolem roku 2007, především ve východních Čechách.

  • Trestná činnost v minulosti: Ve stejné době se dopustil trestné činnosti související mimo jiné s realitním byznysem. Za podvody s nemovitostmi, vydírání a nedovolené ozbrojování strávil více než pět let ve vězení, jak upozornily Hospodářské noviny. V současnosti má opět čistý trestní rejstřík.

  • Vyjádření k minulosti: „Nyní je proti mé osobě a obchodním společnostem s mojí účastí vedena kampaň, která se zakládá na trestním řízení vedeném v letech minulých. Skutky, za které jsem byl odsouzen, ale nijak nesouvisí s podnikáním mým a zmíněných společností v současnosti. V nynější době jsem osobou bezúhonnou a jako na takovou by se na mne mělo pohlížet,“ sdělil SZ Byznys Ponomarenko.

  • Insolvenční řízení: V roce 2013, ještě během pobytu ve vězení, se dostal do osobního bankrotu. Insolvenční řízení skončilo v roce 2021, kdy už opět působil v realitách. V roce 2021 zahájil na vlastní žádost druhé insolvenční řízení, které skončilo v roce 2022 po splacení dluhů ve výši 2,4 milionu korun.

  • Působení v realitách: V roce 2018 nastoupil do realitní firmy Prexima nemovitosti, kterou tehdy ovládala jeho bývalá žena. Oficiálně pobíral mzdu 12 200 korun. Od roku 2019 byl prokuristou firmy 1. lanškrounská realitní s odměnou deset tisíc korun ročně.

  • MI Estate a současné aktivity: Po ukončení insolvence se stal spolumajitelem firmy MI Estate, kde již předtím působil. Společně s obchodním partnerem Jurajem Sutorisem nabízejí kurzy za jeden milion korun, kde slibují předat znalosti o obchodování s nemovitostními podíly. Účastníkům kurzů prodává podíly získané jeho firmou MI Estate.

  • Politické vazby: Společnost MI Estate byla s darem 200 tisíc korun největším firemním dárcem předvolební kampaně strany Motoristé, v níž uspěl Filip Turek.

Josef Ondrišek jako zástupce hlavního investora

Josef Ondrišek je zástupcem společnosti spravující majetek v hodnotě miliard korun a představuje hlavního investora v MI Estate a Maxima Ponomarenka. Stojí za firmou Money Invest CZ, která drží většinový podíl v MI Estate. Konflikt mezi Ondriškem a Ponomarenkem vyústil v odvolání Ponomarenka z pozice jednatele a vzájemná obvinění z nezákonných praktik.


Situace kolem Maxima Ponomarenka a společnosti MI Estate je předmětem intenzivního zájmu médií i orgánů činných v trestním řízení. Obvinění z trestné činnosti s vysokou škodou vyvolávají řadu otázek ohledně hospodaření společnosti a etiky podnikání v oblasti nemovitostí. Další vývoj kauzy bude záviset na výsledcích probíhajících vyšetřování a soudních řízení.

Maxim Ponomarenko a společnost MI Estate jsou již několik týdnů vyšetřováni pro podezření z dalších trestných činů. V této kauze probíhají úkony v trestním řízení a policie vyslýchá svědky, aby zjistila více o možných protiprávních aktivitách spojených s touto společností. Pokud máte jakékoli informace, které by mohly přispět k objasnění trestné činnosti spojené s Maximem Ponomarenkem či společností MI Estate, můžete je nahlásit na Protikorupční lince https://protikorupcnilinka.cz/nahlaseni nebo na linku 158.