Společnost MI Estate, jeden z největších hráčů na trhu s podíly na nemovitostech, se ocitla v centru ostrého vlastnického konfliktu. Její spolumajitel Maxim Ponomarenko podal insolvenční návrh, v němž tvrdí, že firma je předlužená. Druhý spoluvlastník Josef Ondrišek to ale odmítá a tvrdí, že naopak Ponomarenko firmu poškozoval, a že vůči němu MI Estate eviduje pohledávky ve výši téměř 200 milionů korun.

Realitní společnost MI Estate s.r.o., která patří k největším hráčům v oblasti tzv. flipování – tedy obchodování s podíly na nemovitostech za účelem jejich následného zhodnocení – se stala předmětem vyhroceného vlastnického sporu, který nyní míří před insolvenční soud.
Maxim Ponomarenko, do loňského listopadu jednatel a stále spoluvlastník s podílem 49 %, podal skrze svou firmu Prexima nemovitosti s.r.o. insolvenční návrh. Ten byl zveřejněn Městským soudem v Praze, přičemž soudce Erik Ambrus konstatoval, že návrh není zjevně nedůvodný, a zahájil standardní insolvenční řízení.
V návrhu Prexima přihlašuje pohledávky ve výši dvou milionů korun a označuje dalších pět věřitelů. Významnou roli zde hraje také společnost Money Invest CZ, kterou vlastní Josef Ondrišek, držící zbývajících 51 % MI Estate. Ten vymáhá po MI Estate půjčku ve výši 459 milionů Kč.
Spory mezi oběma spoluvlastníky se vyhrotily poté, co Ondrišek na konci roku 2024 Ponomarenka odvolal z pozice jednatele s odůvodněním, že společnost poškozuje. Spolu s novým jednatelem Jiřím Purketem následně omezili Ponomarenkovi přístup do sídla firmy a zajistili dokumentaci.
Jiří Purket, který nyní jedná jménem společnosti, označil insolvenční návrh za šikanózní a účelový:
„Jde o pokus o vydírání ze strany pana Ponomarenka. Společnost MI Estate je solventní a disponuje dostatečnými prostředky k úhradě všech splatných a nesporných závazků,“ uvedl.
Zásadní rozpor se týká účetních pohledávek MI Estate vůči Ponomarenkovi, které podle Purketa činí téměř 200 milionů Kč, přičemž 67 milionů korun má být vedeno jako hotovostní zůstatek, který ve firmě chybí. Purket zároveň obviňuje Ponomarenka z pokusů o majetkové převody z MI Estate na vlastní struktury, a to včetně případů, kdy měl podhodnoceně převádět nemovitosti, které následně přeprodával investorům z flipovacích kurzů. Tito investoři nyní čelí předžalobním výzvám k úhradě škody.
Ponomarenko naproti tomu tvrdí, že vedení společnosti v čele s Ondriškem firmu systematicky rozprodává a ztrácí kontrolu nad hodnotnými aktivy. Uvádí, že z firmy bylo „vytunelováno“ nejméně 190 milionů korun, a cílem návrhu je zastavit údajné rozprodávání majetku pod cenou.
Spor má několik paralelních větví – Ponomarenko podal žalobu na neplatnost svého odvolání, domáhá se obnovení přístupu k firmě a zároveň tvrdí, že chování druhého akcionáře směřuje k likvidaci klíčového aktiva, které vlastní podíly na nemovitostech v hodnotě stovek milionů korun.
Soud nyní rozhodne, zda je návrh důvodný a zda skutečně existuje platební neschopnost, nebo zda jde o účelový nástroj v rámci ostrého vlastnického konfliktu mezi dvěma podnikateli s velmi rozdílnou minulostí i podnikatelskou filosofií.
Celým případem se také zaobírá státní zastupitelství, odbor kriminální Policie na Praze 4 a NCOZ. Maxim Ponomarenko rozehrál hru o vše, na sociálních sítích veřejně obvinil vedení firmy z tunelování, přítelkyni spoluvlastníka MI Estate z prostituce a jmenovitě označil organizovanou skupinu z účasti na tunelování firmy, která zahrnuje účetní, daňové poradce, auditory a exekutory.
Celým případem se také zaobírá státní zastupitelství, odbor kriminální Policie na Praze 4 a NCOZ. Maxim Ponomarenko rozehrál hru o vše, na sociálních sítích veřejně obvinil vedení firmy z tunelování, přítelkyni spoluvlastníka MI Estate z prostituce a jmenovitě označil organizovanou skupinu z účasti na tunelování firmy, která zahrnuje účetní, daňové poradce, auditory a exekutory.